بسیج اساتید دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

با قدمت ترین دانشگاه مهندسی ایران

خودباوری علمی و اتکا به دانش بومی

اقتدار علمی، افتخار ملی

سردار دل ها

تشنه شهادت

مراسم بزرگداشت شهید فخری‌زاده در ۵ دانشگاه برتر کشور برگزار شد

مراسم بزرگداشت شهید فخری زاده به صورت مجازی با سخنرانی دکتر سعید جلیلی و دکتر طهرانچی برگزار شد.

به گزارش  روابط عمومی کانون بسیج اساتید دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالیدن طوسی ، مراسم بزرگداشت دانشمند شهید محسن فخری‌زاده به همت بسیج اساتید دانشگاه‌های صنعتی شریف، علم و صنعت، تهران، شهید بهشتی و صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد.

سعید جلیلی، نماینده رهبر انقلاب در شورایعالی امنیت ملی در مراسم بزرگداشت دانشمند شهید دکتر محسن فخری زاده، گفت: امروز نگرانی دشمن از انقلاب علمی‌ای است که ذیل انقلاب اسلامی شکل گرفته است.

جلیلی در این وبینار که به میزبانی بسیج اساتید پنج دانشگاه بزرگ تهران با حضور صدها استاد دانشگاه برگزار شد، در توضیح این انقلاب علمی خاطرنشان کرد: این انقلاب علمی، جهت علم را از سمت منافع مستکبران به سوی منافع توده‌های مستضعف تغییر داد و به جای ایجاد ناامنی، موجبات تامین امنیت برای ملت‌ها را فراهم نمود. انقلاب علمی یعنی قیام دانشمندان با ایمان در برابر انحصار وانحراف علم.

سعید جلیلی گفت: شاید در چنین جلسه‌ای که برای بزرگداشت این شهید بزرگوار برگزار می‌شود، این پرسش، پرسش مهمی باشد که چرا در جهان امروز با این همه ادعا درباره آزادی، تمدن و… دانشمندان هدف تروریست‌ها قرار می‌گیرند.

وی با بیان این که مردم ما و مردم دنیا با تناقض‌هایی که بین شعارها و رفتارهای غرب هست، آشنا هستند، گفت: کسانی که شعار بازار آزاد آن‌ها گوش فلک را کرد کرده است، اگر در آن سوی جهان، دو نفر بخواهند تراکنش بانکی انجام دهند، میگویند این کار باید با موافقت آن‌ها انجام شود.

جلیلی افزود: مردم ما به‌خوبی شاهد هستند کسانی که شعار آزادی و لیبرال دموکراسی را مطرح می‌کنند، از رژیم‌ها و افرادی که جزء مرتجع‌ترین رژیم‌ها و افراد هستند حمایت می‌کنند. کسانی که در زمینه اشغال، تجاوز و کشتن انسان‌های بیگناه سرآمد هستند، الگوی دولت‌های غربی می‌شوند. به گونه‌ای که دولتمردان غربی بارها ادعا کرده‌اند که در غرب آسیا تنها رژیم اشغالگر و کودک‌کش صهیونیستی نمونه لیبرال دموکراسی است.

** مقابله امروز تمدن غرب با دانش و دانشمندان روی قرون وسطی را سفید کرده است

عضو شورای‌عالی امنیت ملّی در ادامه گفت: موضوع مهم این است که یکی از ادعاهای تمدن غرب این است که از قرون وسطی عبور کرده‌ایم و دورانی که دانشمندان محاکمه می‌شدند، به‌سر آمده است. این ادعا در حالی است که امروز و در سال 2020 شاهد هستیم همین‌ها رفتاری دارند که روی قرون وسطی را سفید کرده‌اند. همین‌ها در رفتارهای خودشان محدودیت‌هایی را به دانشمندان اعمال می‌کنند که بی‌سابقه است. اگر دست‌شان برسد، دانشمندان را بازداشت می‌کنند، و همین کسانی که ادعای تحقق نظام نوین جهانی دارند، دانشمندان را در لیست سیاه قرار می‌دهند.

جلیلی ادامه داد: مردم جهان شاهد هستند در فهرست سیاه برخی سازمان‌های بین‌المللی، دانشمندان قرار می‌گیرند نه کسانی که بهره‌ای از علم نبرده‌اند. از آن بدتر دنیا شاهد است همان کسانی که آن‌ها را در فهرست سیاه قرار داده‌اند، توسط تروریست‌ها مورد هدف قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به وجود اسم شهید فخری زاده در لیست سیاه سازمان‌های بین‌المللی گفت: در نهایت هم این شهید بزرگوار توسط تروریست‌ها مورد هدف قرار گرفت. ترور را هم خودشان معنی کرده‌اند که یعنی حد اعلای ترساندن. تمام تلاش‌شان این است که دانشمندان ما را بترسانند. اینکه چرا این کار را می‌کنند، پرسش مهمی است که در مراکز علمی باید مورد کاوش قرار بگیرد. سؤال ان است که چرا در این عصر، رفتار قرون وسطایی را در شکل ترور نشان می‌دهند.

جلیلی در پاسخ گفت: غربی‌ها می‌دانند که امروز اگر قدرتی به‌دست آورده‌اند مرهون علم و دانش است. می‌دانند علم است که برای آن‌ها در عرصه‌هایی قدرت را ایجاد کرده است. طبیعی است بر این مبنا می‌خواهند قدرتی که دارند را در خودشان منحصر کنند و اجازه ندهند کسانی دیگر قدرتمند شود.

جلیلی با اشاره به رجزخوانی‌های ترامپ گفت: فرد قبلی هم که او را باهوش و مؤدب می‌خواندند، در سند 2015 امنیت ملی آمریکا بیان می‌کند که ایالات متحده باید بتواند رهبری جهان را نه‌تنها اکنون بلکه تا یکصد سال آینده هم حفظ کند. چه کسی این حق را به او داده است؟ چرا ایالات متحده برای یکصد سال آینده هم باید رهبر جهان باشد؟

وی افزود: آنها میدانند اگر قدرتی به دست آوردند این قدرت را مرهون دانش پیشرفت‌های علمی‌های بودند و از این حیث میخواهند این قدرت را در میان خودشان منحصر کنند. آنها خودشان را در موضع رهبری جهان قرار داده و به همین خاطر اجازه دست‌یابی به قدرت را به دیگران نمیدهند.

جلیلی ادامه داد: در چنین فضایی است که افرادی بلند می‌شوند که منکر علم نیستند و علم را قدرت می‌دانند، امّا این رهبری را نمی‌پذیرند و این نوع سلطه و انحصار را نمی‌پذیرند. این افراد به حکم آیه «قالوا رَبّنَا اللّهُ ثُمّ استَقاموا»، می‌گویند شما چنین اجازه‌ای ندارید و اینطور نیست که فقط شما قدرتمند باشید. دانشمندان مؤمنی که علم را جهت می‌دهند نه در جهتی که دشمنان می‌خواهند. ربوبیت را برای خدا می‌دانند و استقامت می‌کنند. این‌ها کسانی هستند که نه تهدید می‌شوند نه تطمیع و نه فریب تزویر دشمن را می‌خورند.

** شهید فخری‌زاده نه ترسید نه تطمیع شد و نه با تزویر دشمن دچار تردید شد

جلیلی خاطرنشان کرد: دانشمندان مومن ما در برابر این منطق استکباری دشمنان ایستادند و بدون ترس و نگرانی، حرکت بزرگ علمی خود را شتاب دادند. آنها باعث شدند که دشمن بفهمد با ملتی مواجه است که دانشمندان مومنی مانند شهید فخری زاده دارد که نه از تهدیدات می‌ترسد، نه می‌توان او را تطمیع کرد و نه فریب تزویر دشمن را می‌خورد ونه دچار تردید می‌شود.

وی با بیان اینکه شهید فخری‌زاده سال‌ها در معرض تهدید بود، امّا در او اثر نمی‌کرد، تصریح کرد: این انسان‌ها ارزشمند هستند، چون لحظه‌ای دچار تردید نمی‌شوند. این‌ها مردان رشید عصر ما هستند که مصداق تعبیری هستند که خدا در قرآن درباره اصحاب کهف به‌کار می‌برد. قامو فقالوا ربنا رب السموات والارض اینان هستند که نمی‌پذیرند کسی بگوید برای صدسال آینده رهبری آینده جهان از آنِ ماست. آن‌ها نمی‌ترسند، نگران نمی‌شوند و می‌ایستند و حرکت بزرگی را شروع می‌کنند. این حرکت آنقدر ارزشمند است که دشمن متوسل به حذف فیزیکی آن‌ها می‌شود،

** تنش زمانی ایجاد می‌شود که دشمن احساس کند ضربه‌اش هزینه‌ای ندارد

عضو شورای‌عالی امنیت ملّی با بیان اینکه برخی صحبت از تنش‌زدایی مطرح می‌کنند، گفت: امروز هیچ عاملی به اندازه تردید، تنش‌زا نیست.

وی در ادامه با بیان بر این نکته که تردید در دفاع از حقوق ملت، عامل تنش زایی است، گفت: امروز هیچ عاملی به اندازهٔ تردید در دفاع از حقوق، سرمایه و منافع کشور تنش‌زا نیست. اگر این تردید ایجاد شود، طمع دشمنان بیشتر شده و آنها را به تهدیدات بیشتری که متوجه امنیت و حقوق ملی ماست، تشویق می‌کند.

نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی تاکید کرد: اگر تهدیدات دشمن هزینه‌مند نشود، او هر روز تهدید جدیدی را به شما تحمیل خواهد کرد. اینکه دشمن احساس کند میتواند به حقوق شما تعرض کند و برای او هزینه‌ای هم نداشته باشد، خود عامل تنش‌زایی است.

وی تصریح کرد: برخی می‌گویند دشمن را تحریک نکنید تا تنش ایجاد نشوند. باید گفت چه چیزی دشمن را تحریک می‌کند؟ اینکه دشمن احساس کند می‌تواند حقوق شما را زیر پا بگذارد، این تحریک‌زا است یا زمانی که دشمن احساس کند تعرض به شما هزینه دارد؟ اگر دشمن احساس کرد که تعرض به شما هزینه ندارد، این تنش‌زا است.

جلیلی با بیان اینکه امروز هیچ عاملی به اندازه تردید در دفاع ملت، موجب تنش نخواهد شد، تصریح کرد: اگر در دفاع از منافع مردم، تردید شد، طمع دشمن افزایش پیدا می‌کند

وی تصریح کرد: پاسخ ندادن به دشمن است که او را جری‌تر می‌کند و تهدیدهای بیشتری را متوجه منافع و امنیت ما می‌کند. اگر برای رفتارهای تهدیدزای دشمن، هزینه ایجاد نشود، او هر روز تهدید جدیدتری را متوجه ما می‌کند. گفتند برجام برای تأمین امنیت بوده؛ مگر فعالیت صلح‌آمیز دانشمندان تهدید امنیت است؟

عضو شورای‌عالی امنیت ملّی در ادامه گفت: این دشمنی است که می‌گویند باید با آن توافق کنیم. یک زمانی در همین موضوع هسته‌ای توافق برای چه بود؟ برای این بود که دشمن از ایذا و اذیت و مزاحمت دست بردارد و تحریم‌ها را بردارد. بعد گفتند اصلاً هدف از مذاکره، رفع تحریم نبوده؛ هدف از مذاکره، امنیت بوده است، می‌خواستیم موضوع هسته‌ای امنیتی نباشد. اینکه دانشمندان شما فعالیت صلح‌آمیزی را زیر نظر آژانس داشته باشند، چه تهدید امنیتی بود؟

** بند 5 برجام، هسته‌ای را در نطنز متمرکز کرد و بعد دشمن آنجا را منفجر کرد

جلیلی تصریح کرد: در بند 5 برجام به صراحت عنوان شده است که تحقیق و توسعه راجع به غنی سازی اورانیوم صرفا باید در نطنز صورت بگیرد و نه جای دیگر؛ چرا آنها میخواستند این فعالیت ها را در جایی مانند نطنز متمرکز کنند؟ بند 5 برجام به دشمن فرصت می دهد با هزینه کمتر فعالیت ها ی هسته ای کشور را هدف فعالیت های خرابکارانه قرار دهد بخاطر این که توان آن‌ها برای خرابکاری و تخریب متمرکز شود و بتوانند با کمترین تمرکز و توان به اهداف شوم خود برسند. وی افزود: در همین بند 5 برجام قید شده است که نباید فعالیت‌های تحقیقی در فردو که محلی زیر زمین و امن است، صورت گیرد. چون زیر کوه است ونمی تواند هدف قرار گیرد. بعد گفته می‌شود هدف برجام اقتصادی نبود بلکه می‌خواست موضوع هسته‌ای ایران را از حالت امنیتی خارج کند.

** نگرانی دشمنان ما از انقلاب علمیِ ناشی از انقلاب اسلامی است

جلیلی گفت: امروز نگرانی دشمن از انقلاب علمی‌ای است که ذیل انقلاب اسلامی شکل گرفته است. این انقلاب علمی یعنی قیام دانشمندان با ایمان در برابر انحصار وانحراف علم

وی خاطرنشان کرد: این انقلاب علمی، جهت علم را از سمت منافع مستکبران به سوی منافع توده‌های مستضعف تغییر داد و به جای ایجاد ناامنی، موجبات تامین امنیت برای ملت‌ها را فراهم نمود. انقلاب علمی یعنی قیام دانشمندان با ایمان در برابر انحصار وانحراف علم.

وی با بیان اینکه علی‌رغم همه تلاش‌های دشمن، دانشمندانی در کشور وجود دارند که نگران نیستند و حرکت خود را با شتاب ادامه می‌دهند، گفت: این یک انقلاب علمی در سطح جهان است که کسانی نه تطمیع می‌شوند و نه می‌ترسند. این همان موضوعی است که در بیانیه گام دوم انقلاب رهبر معظّم انقلاب بر روی آن تأکید می‌کنند و می‌فرمایند که امروز سنگ بنای یک انقلاب علمی ایجاد شده است.

جلیلی ادامه داد: شهیدان ما یک انقلاب در علم ایجاد کردند و به علم یک بُعد جدید بخشیدند و آن، جهت الهی است که علم را در جهت منافع ملت‌های مستضعف پیش می‌برد نه مستکبران. شهدای هسته‌ای ما این انقلاب علمی را ذیل انقلاب اسلامی رقم زدند.

وی افزود: دانشمندانی مثل فخری‌زاده، شهریاری، رضایی‌نژاد، علیمحمّدی و احمدی روشن ایستادند و نترسیدند و علم را جهت دادند. علم را در جهت و مسیر متعالی برای بشریت قرار دادند، در جهت منافع ملت‌های محروم نه یک مشت مستکبر قلدری که از هیچ جنایتی ابا ندارند.

دبیرسابق شورایعالی امنیت ملی کشورمان با اشاره به کتاب یک نویسنده صهیونیست که درباره پرونده‌های خرابکاری و تروریستی رژیم صهیونیستی است، تشریح کرد: نویسنده صهیونیست نوشته است که برای مقابله با فعالیت‌های علمی ایران برخی دنبال تخریب تاسیسات بودند اما برخی پیگیر ترور دانشمندان بودند زیرا نقش عامل انسانی بسیار مهم‌تر است؛ چرا که دشمن میداند دانشمندان کشور در خاکریز اول انقلاب علمی مردم ایران قرار دارند. جلیلی تصریح کرد: اینجاست که رهبر معظّم انقلاب در همین بیانیه گام دوم می‌فرمایند به‌پا خیزید و دشمن کینه توز را که از این جهاد علمی بیمناک است ناکام سازید. امروز نگرانی دشمن از این انقلاب علمی است.

** خاکریز هسته‌ای بشکند، دشمن در سایر خاکریزها طمع می‌کند

جلیلی در سخنانش با بزرگداشت یاد شهدای هسته‌ای، به ویژه شهید دکتر محسن فخری زاده، خاطرنشان کرد: امروز خاکریز اول جهاد علمی، دانش هسته‌ای است و دفاعی که امروز از حقوق هسته‌ای می‌کنیم دفاع از همه حقوق ملت و دفاع از امنیت کشور است چرا که اگر این خاکریز بشکند، دشمن در سایر خاکریزها طمع می‌کند.

و اگر در این خرمشهر مقاومت جانانه‌ای صورت نگیرد، دشمن به شهرها و دستاوردهای دیگر شما طمع خواهد کرد. چنان که وقتی دشمن احساس کرد میتواند در عرصه هسته‌ای تردید ایجاد کند، بلافاصله موضوعات دیگر نظیر توان موشکی و صنعت دفاعی کشور را مطرح کرد.

شهید فخری‌زاده به ما پیام می‌دهد که نترسید و نگران نباشید

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه این حرکت بزرگ و این میراث بزرگ را باید حفظ کرد، گفت: امشب در اولین شب جمعه‌ای که این شهید، میهمان اباعبدالله الحسین علیه‌السلام است، دور هم جمع شده‌ایم که به او بگوییم راه تو را ادامه می‌دهیم. خداوند به تصریح قران از قول شهدا به ما پیام بشارت داده است که نترسید و نگران نباشید. شهید فخری‌زاده پیام بشارت می‌دهد به کسانی که به او ملحق نشده‌اند که «لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ»؛ نترسید و نگران نباشید، و این پیام، پیام بسیار امیدبخشی است.

جلیلی در پایان گفت: ان شاءالله این مسیر با پویایی و شتاب بیش از پیش ادامه خواهد داشت و از خداوند متعال خواستاریم تا رهروان خوبی برای شهدای هسته‌ای بوده و از میراث گرانقدر آنها به خوبی حفاظت کنیم.

آیین نامه بسیج اساتید دانشگاه

‌به منظور تحقق آرمانهای حضرت امام خمینی (‌ره) و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب مبنی بر تحقق دانشگاه اسلامی و اشاعه تفکر بسیجی در آن،‌بسیج اساتيد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي و پژوهشي کشور توسط نيروي مقامت بسيج در چارچوب ضوابط و مقررات دانشگاه‌ها براساس مواد زير‌تشکيل مي‌شود:
‌ماده ۱- تعاریف:
۱- فرهنگ و تفکر بسیجی: تلاش ناشی از اخلاق و انگیزه دینی و ایمان صادقانه، بصیرت، ایثار، جهاد علمي، عدالت خواهي، حسن سلوک، حضور‌عالمانه در صحنه‌ها، خيرخواهي، تعبد و ممنوعيت از شاخصه‌هاي اين فرهنگ غني است
۲- دانشگاه، مؤسسه یا مرکز آموزش عالی: کلیه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اعم از دولتی یا غیر دولتی که امر آموزش بالاتر از مقطع تحصیلي‌متوسطه را بر عهده دارند.
۳- محدوده دانشگاه‌ها: عبارت است از کلیه فضاهای آموزشی، پژوهشی، خوابگاه‌ها و محوطه دانشگاه یا دانشکده.
۴- جذب: ایجاد شرایط و بستر مناسب برای همیاری، مشارکت و عضویت داوطلبانه اعضاء هیأت علمی در بسیج اساتيد دانشگاه‌ها.

ادامه مطلب

فرم ثبت نام بسیج اساتید دانشگاه

اساتید محترم دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی می توانند جهت عضویت در کانون بسیج اساتید از طریق لینک زیر اقدام به تکمیل فرم عضویت نمایند.

ثبت نام بسیج اساتید

JoomShaper

لینک ورود به نشست گرامیداشت اولین سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی

و چهلمین روز شهادت دکتر فخری زاده

 ورود با نرم افزار ادوبی کانکت

پخش مستقیم آپارات

اطلاعات بیشتر

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بسیج اساتید دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی می باشد, © 1398

امروز: 2 - همه بازدیدها: 11115